Horecavergunning van coffeeshop aan Stadsgravenstraat ingetrokken

Gisteren
Wel op de Home/Uitgelicht Nieuws
Afbeelding wet bibob

De horecavergunning van een coffeeshop aan de Stadsgravenstraat in Enschede is ingetrokken.

Dat heeft burgemeester Roelof Bleker besloten op basis van een advies van het Landelijk Bureau Bibob. Dit bureau adviseert over de mate van gevaar van misbruik van vergunningen. De coffeeshop aan de Stadsgravenstraat mag zonder horecavergunning niet open.

De burgemeester heeft het Landelijk Bureau Bibob om advies gevraagd om de mate van gevaar van misbruik van de verleende vergunning te bepalen bij de coffeeshop aan de Stadsgravenstraat. Aanleiding voor deze adviesvraag waren de geconstateerde strafbare feiten bij de doorzoeking van de panden aan de Stadsgravenstraat in december 2023. Bij de doorzoeking troffen agenten tientallen kilo’s hennep en hasj aan. Voor de verkoop in de coffeeshop is 0,5 kilo toegestaan.

Bezwaar

De exploitant van de coffeeshop aan de Stadsgravenstraat is in maart dit jaar geïnformeerd over het voornemen om de horecavergunning in te trekken. In april heeft de exploitant een zienswijze ingediend tegen dit voornemen. De inhoud van de zienswijze heeft geen aanleiding gegeven om een ander besluit te nemen over de intrekking van de horecavergunning. De exploitant van de coffeeshop kan bezwaar maken tegen dit besluit en kan een voorlopige voorziening aanvragen bij de rechtbank.

Wet Bibob

Als er een ernstig gevaar dreigt dat bijvoorbeeld een vergunning wordt misbruikt, kan de burgemeester de aanvraag weigeren of de afgegeven vergunning intrekken. Zo wordt voorkomen dat de overheid criminele activiteiten faciliteert. Bovendien beschermt de overheid ook de concurrentiepositie van bonafide ondernemers met de Wet bevordering integriteitsbeoordelingen door het openbaar bestuur (Wet Bibob). Om de mate van gevaar te bepalen, kan de burgemeester een advies aanvragen bij het Landelijk Bureau Bibob (LBB). Het LBB adviseert over de mate van gevaar van misbruik van vergunningen, subsidies, overheidsopdrachten en vastgoedtransacties.

Gedoogbeschikking

Omdat de verkoop van softdrugs gedoogd wordt, moeten coffeeshops een gedoogbeschikking hebben en een horecavergunning. Sinds januari dit jaar hebben alle tien coffeeshophouders in Enschede een gedoogbeschikking aangevraagd, vanwege een wijziging van de regels die gelden voor coffeeshops. Bij deze aanvragen is onder meer de integriteit van de exploitant getoetst op basis van de Wet Bibob. De aanvraagprocedure van deze gedoogbeschikkingen is bijna afgerond. Naar verwachting kunnen deze maand de gedoogbeschikkingen verleend worden. Vooralsnog zijn er geen bezwaren gebleken om aan negen van de tien coffeeshophouders in de gemeente Enschede een gedoogbeschikking te gaan verlenen.